UMÓW SIĘ

NA WIZYTĘ

Darmowy parking

+48 536 298 857

biuro@stomatologia-zagorski.pl

ul. Wyszyńskiego 1/L3, Bolszewo

ZADZWOŃ

9:00 - 18:00

Poniedziałek - Piątek

Godziny otwarcia

Faq

01

Jak wygląda pierwsza wizyta?

 

Witamy w gronie pacjentów ZAGÓRSKI STOMATOLOGIA!

 

 Oto kilka porad, które pozwolą ci się przygotować do pierwszej wizyty w naszym gabinecie:

  • Podczas pierwszej wizyty poprosimy cię o wypełnienie karty pacjenta. Przygotuj informacje dotyczące twojego stanu zdrowia, przynieś również wszystkie dokumenty medyczne (np. zdjęcia) od twojego poprzedniego lekarza. Pamiętaj, aby mieć przy sobie dowód tożsamości

  • Powiadom nas o swoim aktualnym stanie zdrowia i historii leczenia. Alergie, przebyte zabiegi, przyjmowane leki, schorzenia (nawet te niezwiązane z zębami), ciąża – wszystkie te informacje pomogą nam zapewnić ci jak najlepszą opiekę.

  • Zadbaj o higienę jamy ustnej przed wizytą w gabinecie.

 

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, nie wahaj się o nich rozmawiać. Z chęcią wytłumaczymy wszystkie nurtujące cię sprawy.

 

Do zobaczenia!

 

 

02

Jak się przygotować do zabiegów dentystycznych?

 

Odpowiednie przygotowanie do zabiegu dentystycznego lub stomatologicznego jest niezwykle istotne. Twój lekarz, zlecając leczenie przeprowadzi cię zarówno przez kwestie medyczne, jak i niezbędne przygotowanie.

 

Przed samym zabiegiem pamiętaj, aby:

  • Przygotować niezbędne dokumenty (zdjęcia RTG, wyniki poprzednich badań itp.) oraz poinformować lekarza o wszelkich alergiach, chorobach (nie tylko tych związanych z zębami), odbytych zabiegach czy ciąży.

  • Zapewnić sobie bezpieczny powrót do domu. Opuchlizna bądź znieczulenie mogą przeszkadzać ci w prowadzeniu pojazdu

      lub być wstydliwe w przypadku korzystania z komunikacji miejskiej.

  • Umówić termin leczenia (jeśli zabieg nie jest pilny) tak, aby mieć w domu możliwość odpoczynku zarówno po wizycie,

      jak i następnego dnia.

  • Zjedz posiłek przed zabiegiem (chyba że lekarz zaleci ci inaczej). Skutki znieczulenia mogą znikać przez 2-3 godziny, a okolice wykonanego zabiegu być obolałe czy opuchnięte.

  • Zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe, np. ibuprofen, paracetamol.

  • Mieć pod ręką lód. W przypadku niektórych zabiegów opuchlizna może schodzić powoli.

 

Jeśli masz pytania lub wątpliwości – przedyskutuj je ze swoim dentystą/stomatologiem. Z pewnością odpowie na wszystkie twoje obawy.

 

 

03

Jakie są korzyści ze stosowania preparatów do profesjonalnej profilaktyki stomatologicznej?

 

Do profesjonalnej profilaktyki zaliczamy lakiery, żele i pianki fluorowe – stosowane powszechnie zarówno w profilaktyce całego uzębienia, jak i wybranych miejsc, a także nowoczesne preparaty bezfluorowe zawierające odbudowujące tkanki zęba,

tzw. „sztuczne szkliwo”.

 

Wyżej wymienione preparaty:

  • wzmacniają szkliwo dzieci i dorosłych;

  • zmniejszają odkładanie się płytki nazębnej;

  • zapobiegają powstawaniu próchnicy wtórnej (wokół wypełnień);

  • zapobiegają powstawaniu próchnicy w przebiegu leczenia aparatami stałymi;

  • znoszą nadwrażliwość szyjek zębowych.

 

 

04

Dlaczego w trakcie szczotkowania zębów krwawią dziąsła?

 

Najczęstszym powodem są mechaniczne uszkodzenia dziąseł oraz  miejscowe stany zapalne spowodowane nieprawidłowym szczotkowaniem, źle dopasowanymi  protezami lub  wypełnieniami. Są także inne, bardzo poważne przyczyny krwawienia dziąseł, takie jak: parodontoza, choroby wątroby, cukrzyca lub niedokrwistość.

 

W każdym przypadku najlepiej udać się na kontrolę i ocenę przyzębia przez stomatologa.

 

 

05

Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?

 

Szczoteczkę należy wymieniać średnio co 3 miesiące. Niektóre szczoteczki posiadają wskaźnik zużycia – pęczek włosia w innym kolorze, który traci barwę w miarę zużywania się szczoteczki

 

 

06

Jak szczotkować zęby?

 

Najprościej można stwierdzić, że każda metoda szczotkowania zębów jest dobra, pod warunkiem, że jest skuteczna i nie działa szkodliwie na zęby i dziąsła. Najkorzystniej, gdy technikę szczotkowania dobierze indywidualnie lekarz lub higienistka, w zależności od potrzeb pacjenta, stanu jego uzębienia, dziąseł i zdolności manualnych.

 

Prawidłowe szczotkowanie powinno trwać przynajmniej 3 minuty. Minimalna częstotliwość tego zabiegu u większości pacjentów

to 2 razy dziennie: rano po śniadaniu i po posiłku wieczornym przed snem. Są jednak sytuacje wymagające innego rytmu szczotkowania, np. dla osób leczonych stałymi aparatami ortodontycznymi wskazane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku.

 

 

07

Kiedy robi się leczenie kanałowe?

 

Leczenie kanałowe wykonujemy wtedy gdy na skutek nie leczonej w odpowiednim czasie próchnicy dojdzie do zainfekowania miazgi zęba (nerwu) i w efekcie rozwoju jej stanu zapalnego, martwicy lub zgorzeli. Jeżeli martwica lub zgorzel miazgi nie zostaną szybko wykryte i leczone dochodzi do powstania zmian zapalnych w kości wokół wierzchołka korzenia zęba przyczynowego.

Może to być powodem jego usunięcia. W przypadku wykrycia na Rtg zmian zapalnych okołowierzchołkowych prawidłowo wykonane leczenie kanałowe powoduje ich cofnięcie się i uratowanie zęba.

 

 

08

Kiedy leczy się zęby pod mikroskopem?

 

Zastosowanie mikroskopu w stomatologii jest wielkim przełomem. Szczegóły, które kiedyś były niewidoczne z powodu ograniczonych możliwości ludzkiego oka, teraz stały się widoczne. Mikroskop znajduje zastosowanie we wszystkich dziedzinach stomatologii. Najpopularniejszy jest w endodoncji. Jakość leczenia kanałowego zależy w pierwszym rzędzie od doświadczenia

i sprawności manualnej lekarza, elektronicznych endometrów oraz kontroli rentgenowskiej na każdym etapie postępowania.

 

Mikroskop pozwala na bezpośrednie „zajrzenie” do kanału korzeniowego, a co za tym idzie znajdowania kanałów dodatkowych, udrażniania kanałów zobliterowanych i zakrzywionych, usuwania złamanych narzędzi. W somatologii zachowawczej mikroskop pozwala na dokładną kontrolę dna ubytku oraz jakości wykonanego wypełnienia. Podczas szlifowania zębów możemy sprawdzić perfekcyjność preparacji. Zastosowania mikroskopu w stomatologii są prawie nieograniczone.

 

 

09

Jak długo boli po ekstrakcji zęba?

 

Średnio nasilony, ustępujący po środkach przeciwbólowych ból poekstrakcyjny jest rzeczą normalną. Ból, który utrzymuje się

do trzech dni i zmniejsza się, nie budzi niepokoju. Jeżeli silne dolegliwości utrzymują się dłużej możemy podejrzewać powikłanie infekcyjno-zapalne bądź powstanie suchego zębodołu. W obu wypadkach konieczna jest wizyta u stomatologa.

 

 

10

Jakie są rodzaje protez?

 

Wszystkie protezy zębowe dzielimy na protezy ruchome tzn. takie, które da się wyjąć z jamy ustnej oraz stałe,

które są niewyjmowane. Protezy ruchome to protezy osiadające, szkieletowe i kombinowane np. szkieletowe na teleskopach

lub zasuwach. Protezy stałe to korony i mosty na zębach własnych lub implantach. Korony i mosty mogą być wykonane

z wielu różnych materiałów i w różnych technologiach.

Darmowy parking

+48 536 298 857

ZADZWOŃ

biuro@stomatologia-zagorski.pl

ul. Wyszyńskiego 1/L3, Bolszewo